Pozaszkolne warsztaty i związane z nimi wystawy z zakresu ochrony przyrody, środowiska, gospodarki wodnej oraz zagrożeń cywilizacyjnych
Projekt
finansowany z budżetu Miasta Poznania
Zajęcia organizowane są dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu miasta Poznania. Tematyka zajęć jest różnorodna, począwszy od życia w kropli wody, bioróżnorodności w ekosystemach wodnych i lądowych a zwłaszcza roślin i zwierząt, poprzez zagadnienia ochrony przyrody i jej zagrożenia przez działalność człowieka, Tematy zajęć są do wyboru przez szkoły. Prowadzone są głównie przez specjalistów z dziedziny ochrony środowiska, ekologii i biologii z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Zajęcia pozaszkolne
składają się z dwóch części i są realizowane równolegle jako:
1. multimedialne,
połączone z wystawami tematycznymi;
2. terenowe - na obszarach
interesujących pod względem przyrodniczym, w tym nad małymi zbiornikami wodnymi.
Zajęcia
(1; 2) prowadzone są zarówno w okresie roku szkolnego, jak i wakacji. Jest to
ciekawy sposób zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży spędzających
lato w Poznaniu. Dzięki zdobytej wiedzy i poznaniu malowniczych i ciekawych
przyrodniczo ekosystemów wodnych i leśnych, dzieci zachęcą także rodziców i
przyjaciół do odwiedzania tych miejsc.
1. Zajęcia multimedialne połączone z wystawami. Prowadzone są dla całych klas (grupy 15 - 25 osób) przez 2 godziny, z wykorzystaniem różnych form dydaktycznych. Uczniowie zapoznają się z okresową wystawą, prezentującą ważny problem dotyczący ochrony przyrody, środowiska lub gospodarki wodnej. Przedstawiona będzie prezentacja w PowerPoint, uzupełniająca wiadomości na dany temat oraz wykorzystane zostaną inne pomoce dydaktyczne ilustrujące problem. Ważnym punktem zajęć będzie dyskusja na kontrowersyjne tematy, związane z prezentowanym zagadnieniem, angażująca uczniów, zmuszająca ich do myślenia, a jednocześnie utrwalająca przekazywane wcześniej wiadomości. Na zakończenie każdych zajęć dla najaktywniejszych uczniów wręczone zostaną nagrody książkowe. Fundacja może przyjąć bezpłatnie w ramach tych zajęć 10 grup z miasta Poznania.
2. Zajęcia terenowe prowadzone są również dla całych klas (grupy 20 – 25 osobowe), ale trwają 4 godziny. Odbywają się one najczęściej nad małymi zbiornikami wodnymi i terenach zalesionych. Dzieci i młodzież na zajęciach mają możliwość zapoznawania się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony przyrody, stanu środowiska i jego zagrożenia, gospodarki wodnej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bioróżnorodność ekosystemów wodnych i leśnych, użytków ekologicznych oraz innych obszarów cennych przyrodniczo okolic Poznania. Fundacja może przyjąć bezpłatnie w ramach tych zajęć 10 grup z miasta Poznania.